Aktivt företag
SG Application & Management AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Projekterar, installerar och förvaltar system för styrning, mätning och analys av tekniska fastighetsinstallationer.
- Registrerat
- 17 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lundbygatan 2
- Postnummer & ort
- 62140 VISBY
- Registrerat namn
- SG Application & Management ABReg 2021-11-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
24,2 mkr
▲ 71,5 %Årets resultat
489 tkr
▼ 10,1 %Tillgångar
5,5 mkr
▲ 48,6 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 87,2 %Soliditet
19,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 189,4 %Totala skulder
4,4 mkr
▲ 41,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 24 185 192 | 14 101 900 | 13 706 396 | 2 879 034 |
| Övriga externa kostnader | 2 565 000 | 2 163 174 | 1 288 949 | 475 374 |
| Personalkostnader | 8 575 187 | 3 539 365 | 4 105 544 | 1 326 008 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 911 517 | 819 092 | 40 450 | 3 661 |
| Resultat e. fin. poster | 677 799 | 716 898 | 13 739 | 1 256 |
| Resultat före skatt | 673 756 | 716 898 | 13 739 | 1 256 |
| Årets resultat | 488 900 | 544 077 | −2 874 | −5 371 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 479 722 | 3 686 667 | 3 102 917 | 1 009 013 |
| Kassa & bank | 1 182 777 | 408 641 | 474 783 | −444 259 |
| Summa tillgångar | 5 479 722 | 3 686 667 | 3 102 917 | 1 009 013 |
| Eget kapital | 1 049 732 | 560 832 | 16 755 | 19 629 |
| Långfristiga skulder | 302 099 | 524 851 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 127 891 | 2 600 984 | 3 086 162 | 989 384 |
| Soliditet (%) | 19,2 % | - | 0,9 % | 2,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 13,7 mkr (2023) till 24,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 489 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 19,2 % vid årets slut, upp från 2,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+71,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+32,8 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
46,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Visby
Andra registrerade bolag med säte i Visby.
- 11 Hyvlar ABAB
- 1Nurse Gotland ABAB
- 2 Stenhuggare ABAB
- 3i Hörn ABAB
- 4 Stansar ABAB
- 4.0 Life ABAB
- 514 ABAB
- 7716 ABAB