Aktivt företag
Shaban AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolaget ska bedriva servicebutik innefattande detaljhandel med dagligvaror såsom konfektyr, glass, tidningar, färdiga rätter och bageriprodukter, samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47621 Detaljhandel med tidningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Frölunda Torg
- C/o
- c/o Pressbyrån
- Postnummer & ort
- 42142 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat namn
- Shaban ABReg 2022-09-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,0 mkr
▲ 8,6 %Årets resultat
464 tkr
▲ 16,6 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 28,5 %Eget kapital
829 tkr
▲ 46,8 %Soliditet
49,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Totala skulder
1,1 mkr
▲ 5,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 8 972 675 | 8 260 344 | 5 880 310 |
| Övriga externa kostnader | 1 673 063 | 1 546 166 | 1 157 316 |
| Personalkostnader | 684 378 | 692 200 | 740 758 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 782 574 | 668 846 | 297 254 |
| Resultat e. fin. poster | 782 556 | 669 031 | 297 248 |
| Resultat före skatt | 585 830 | 501 656 | 272 248 |
| Årets resultat | 464 255 | 398 220 | 216 165 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 315 828 | 1 802 828 | 1 420 928 |
| Kassa & bank | - | - | - |
| Summa tillgångar | 2 315 828 | 1 802 828 | 1 420 928 |
| Eget kapital | 828 640 | 564 385 | 416 165 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 098 087 | 1 046 068 | 979 763 |
| Soliditet (%) | 49,1 % | 39,8 % | 30,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 8,6 % jämfört med 2024, till 9,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 464 tkr, en nettomarginal på 5,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 49,1 % vid årets slut, upp från 30,7 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tidningar (SNI 47621). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,6 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
56,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västra Frölunda
Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.
- 031 Redovisning ABAB
- 10 Film Communication ABAB
- 11A AKTIEBOLAGETAB
- 14 RÖR ABAB
- 2030digital ABAB
- 2ess ABAB
- 2Think ABAB
- 2XFrimannsson ABAB