Aktivt företag
SHARPX AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Tillverkning, försäljning, import samt export av slipsystem och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 28410 Tillverkning av maskiner för metallbearbetning och verktygsmaskiner för bearbetning av metall
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Varv Skrikstad 103
- C/o
- c/o Karin Eklund
- Postnummer & ort
- 59194 MOTALA
- Registrerat namn
- SHARPX ABReg 2023-11-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,3 mkr
▲ 49,3 %Årets resultat
84 tkr
▼ 59,8 %Tillgångar
1,7 mkr
▼ 36,4 %Eget kapital
320 tkr
▲ 35,4 %Soliditet
24,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
213 tkr
▼ 70,7 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 46,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 344 141 | 2 240 088 | 12 465 | 12 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 692 137 | 882 384 | 8 494 | - | - |
| Personalkostnader | 365 817 | 32 388 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 147 305 | 375 090 | 3 971 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 147 388 | 345 787 | 3 973 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 107 959 | 260 787 | 3 973 | - | - |
| Årets resultat | 83 594 | 208 008 | 3 156 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 844 223 | 914 813 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 874 728 | 1 787 322 | 48 793 | - | - |
| Kassa & bank | 212 596 | 725 594 | 25 537 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 718 951 | 2 702 135 | 48 793 | - | - |
| Eget kapital | 319 857 | 236 263 | 28 255 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 139 264 | 1 403 807 | 1 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 135 401 | 977 065 | 19 538 | - | - |
| Soliditet (%) | 24,4 % | 11,2 % | 57,9 % | 78,5 % | 6,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 49,3 % jämfört med 2024, till 3,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 84 tkr, en nettomarginal på 2,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 24,4 % vid årets slut, ned från 78,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av maskiner för metallbearbetning och verktygsmaskiner för bearbetning av metall (SNI 28410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+49,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Motala
Andra registrerade bolag med säte i Motala.
- 11 Consulting ABAB
- 1288 Fastigheter ABAB
- 1288 Holding ABAB
- 21p Fullpoängsservice ABAB
- 3xL Holding ABAB
- 4 AUTO I MOTALA ABAB
- 71Designs ABAB
- 8C Konsult ABAB