Aktivt företag
Sheerline AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska bedriva investeringar i noterade och onoterade bolag samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 30120 Byggande av fritidsbåtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillängsvägen 26
- C/o
- c/o Ola Qviberg
- Postnummer & ort
- 13141 NACKA
- Registrerat namn
- Sheerline ABReg 2019-08-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
375 tkr
Årets resultat
266 tkr
▼ 94,0 %Tillgångar
11,5 mkr
▼ 0,4 %Eget kapital
11,4 mkr
▼ 1,2 %Soliditet
99,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 35,3 %Totala skulder
101 tkr
▲ 480,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 375 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 65 091 | 109 470 | 61 335 | 58 879 | 41 399 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 309 909 | −109 470 | 323 664 | 331 121 | −41 399 |
| Resultat e. fin. poster | 313 121 | 4 447 280 | 2 991 779 | 1 616 863 | 2 695 967 |
| Resultat före skatt | 313 121 | 4 447 280 | 2 991 779 | 1 616 863 | 2 695 967 |
| Årets resultat | 266 170 | 4 447 280 | 2 921 820 | 1 561 666 | 2 695 967 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 346 927 | 9 746 927 | 6 358 195 | 4 221 357 | 1 774 968 |
| Omsättningstillgångar | 1 142 242 | 1 792 738 | 1 231 458 | 435 303 | 1 454 756 |
| Kassa & bank | 1 106 977 | 1 711 299 | 1 197 309 | 432 722 | 1 454 756 |
| Summa tillgångar | 11 489 169 | 11 539 665 | 7 589 653 | 4 656 660 | 3 229 724 |
| Eget kapital | 11 388 495 | 11 522 325 | 7 475 045 | 4 553 225 | 3 179 109 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 30 615 | 30 615 |
| Kortfristiga skulder | 100 674 | 17 340 | 114 608 | 72 820 | 20 000 |
| Soliditet (%) | 99,1 % | 99,8 % | 98,5 % | 97,8 % | 98,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 266 tkr, en nettomarginal på 71,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 99,1 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av fritidsbåtar (SNI 30120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
82,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
71,0 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
2,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-02-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- 08 Padel ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB
- 180grader Consulting ABAB
- 2 L Konsult ABAB
- 2Lefty's ABAB
- 2Play Studios ABAB
- 2TP Marketing Services AktiebolagAB