Aktivt företag

Sherman Studio AB

AB Org.nr 5594155144
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom grafisk design och programmering samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
28 december 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
Bransch (SNI)
SNI 62100 Dataprogrammering
Bransch (SNI)
SNI 90200 Scenkonst
Bransch (SNI)
SNI 23410 Tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar
Bransch (SNI)
SNI 58110 Utgivning av böcker
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Clerks väg 6
Postnummer & ort
18642 VALLENTUNA
Registrerat namn
Sherman Studio ABReg 2023-01-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,1 mkr
▲ 968,9 %
Årets resultat
218 tkr
▲ 252,7 %
Tillgångar
483 tkr
▲ 198,8 %
Eget kapital
294 tkr
▲ 286,4 %
Soliditet
66,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
139 tkr
▲ 971,1 %
Totala skulder
156 tkr
▲ 83,2 %
Nyckeltal 202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 085 991 101 597 355 099
Övriga externa kostnader 91 323 64 608 28 593
Personalkostnader 716 713 261 078 0
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 271 154 −224 089 326 506
Resultat e. fin. poster 270 326 −222 948 326 557
Resultat före skatt 238 326 −142 948 246 557
Årets resultat 218 272 −142 948 194 170
Balansräkning
Anläggningstillgångar 11 860 94 000 140 000
Omsättningstillgångar 471 098 67 650 245 360
Kassa & bank 138 582 12 938 205 936
Summa tillgångar 482 958 161 650 385 360
Eget kapital 294 494 76 222 219 170
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 156 464 85 428 86 190
Soliditet (%) 66,2 % 47,2 % 73,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 968,9 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 218 tkr, en nettomarginal på 20,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 66,2 % vid årets slut, ned från 73,4 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, grafisk design och visuell kommunikation (SNI 74120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+968,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+74,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
74,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Sherman Studio AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-17 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Vallentuna

Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.

Alla företag i Vallentuna →