Aktivt företag
Signs of Care AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom socialtjänsten.
- Registrerat
- 29 september 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88991 Öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Westbergs gata 15
- C/o
- c/o Vlora Fejzullahi
- Postnummer & ort
- 30226 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Signs of Care ABReg 2023-09-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,6 mkr
▲ 401,0 %Årets resultat
387 tkr
▲ 176,8 %Tillgångar
594 tkr
▲ 96,8 %Eget kapital
431 tkr
▲ 162,0 %Soliditet
72,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
415 tkr
▲ 376,3 %Totala skulder
162 tkr
▲ 18,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 565 639 | 312 520 |
| Övriga externa kostnader | 43 982 | 2 500 |
| Personalkostnader | 1 034 683 | 134 048 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 486 974 | 175 972 |
| Resultat e. fin. poster | 487 119 | 175 972 |
| Resultat före skatt | 487 119 | 175 972 |
| Årets resultat | 386 769 | 139 723 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 593 601 | 301 670 |
| Kassa & bank | 414 516 | 87 020 |
| Summa tillgångar | 593 601 | 301 670 |
| Eget kapital | 431 492 | 164 723 |
| Långfristiga skulder | 0 | 6 866 |
| Kortfristiga skulder | 162 109 | 130 081 |
| Soliditet (%) | 72,7 % | 54,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 387 tkr, en nettomarginal på 24,7 %.
- Soliditeten var 72,7 % vid årets slut, upp från 54,6 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, öppna sociala insatser för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 88991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
89,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB