Aktivt företag
Silverhammaren AB
Översikt
Takbehandling, takbyten, snickeri, byggnation, renovering, hantverk, fastighetsförädling, fastighetsförvaltning, solceller design, produktion och försäljning av smycken samt bedriva förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43412 Takarbeten av andra material än plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26391 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Silverhammaren ABReg 2019-02-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
212 tkr
▼ 36,5 %Årets resultat
-40 tkr
▲ 79,2 %Tillgångar
543 tkr
▼ 7,2 %Eget kapital
481 tkr
▼ 7,8 %Soliditet
88,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
170 tkr
▲ 321,0 %Totala skulder
62 tkr
▼ 2,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 211 635 | 333 123 | 403 491 | 356 541 | 2 830 662 |
| Övriga externa kostnader | 77 932 | 140 197 | 139 453 | - | - |
| Personalkostnader | 19 484 | 206 821 | 163 492 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −33 017 | −183 569 | −34 000 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −40 127 | −195 483 | −50 130 | −96 573 | 637 025 |
| Resultat före skatt | −40 127 | −195 483 | −50 130 | - | - |
| Årets resultat | −40 434 | −194 755 | −60 358 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 260 000 | 400 000 | 17 900 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 282 523 | 184 820 | 749 844 | - | - |
| Kassa & bank | 169 546 | 40 272 | 75 393 | - | - |
| Summa tillgångar | 542 523 | 584 820 | 767 744 | - | - |
| Eget kapital | 480 684 | 521 118 | 715 873 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 39 116 | 5 566 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 61 839 | 24 586 | 46 305 | - | - |
| Soliditet (%) | 88,6 % | 89,1 % | 93,2 % | 86,7 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 403 tkr (2024) till 212 tkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 40 tkr, en nettomarginal på −19,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 88,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av andra material än plåt (SNI 43412). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−15,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,5 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−47,7 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−8,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-10-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-10-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-10-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB