Aktivt företag
Simas Sjuksköterskemottagning AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom sjukvård. Enkel hälsokontroll, omläggningar, rådgivning, öronundersökning, öronspolning, suturborttagning, agraffborttagning, sjuksköterska bedömning samt förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 87100 Boende med sjuksköterskevård
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Adelstorpsvägen 9A
- Postnummer & ort
- 44330 LERUM
- Registrerat namn
- Simas Sjuksköterskemottagning ABReg 2023-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
260 tkr
▲ 110,7 %Årets resultat
88 tkr
▲ 1596,0 %Tillgångar
189 tkr
▲ 117,3 %Eget kapital
108 tkr
▲ 443,5 %Soliditet
57,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
189 tkr
▲ 135,0 %Totala skulder
81 tkr
▲ 20,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 260 235 | 123 533 | 104 891 |
| Övriga externa kostnader | 163 628 | 121 824 | 219 065 |
| Personalkostnader | 0 | 5 340 | 3 849 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 88 427 | −5 974 | −119 148 |
| Resultat e. fin. poster | 88 431 | −5 911 | −119 148 |
| Resultat före skatt | 88 431 | −5 911 | −119 148 |
| Årets resultat | 88 431 | −5 911 | −119 148 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 188 911 | 86 953 | 72 042 |
| Kassa & bank | 188 902 | 80 381 | 67 533 |
| Summa tillgångar | 188 911 | 86 953 | 72 042 |
| Eget kapital | 108 372 | 19 941 | 25 852 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 80 539 | 67 012 | 46 190 |
| Soliditet (%) | 57,4 % | 22,9 % | 35,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 105 tkr (2023) till 260 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 88 tkr, en nettomarginal på 34,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 57,4 % vid årets slut, upp från 35,9 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
34,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+110,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+57,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
81,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lerum
Andra registrerade bolag med säte i Lerum.
- 1 Citytjänst ABAB
- 1991 Nordic ABAB
- 21six ABAB
- 28 Suits ABAB
- 4en Förvaltning ABAB
- 71 HANA ABAB
- 8890 ABAB
- A Johansson Redovisning i Lerum ABAB