Aktivt företag
Simnatorps Skogs Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska bedriva skogsentreprenad i form av avverkning, transport och flishuggning av skog, skogsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 september 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02200 Drivning
- Bransch (SNI)
- SNI 02102 Skogsskötsel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bråtåkra 3
- Postnummer & ort
- 57492 VETLANDA
- Registrerat namn
- Simnatorps Skogs AktiebolagReg 1987-09-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,3 mkr
▲ 14,5 %Årets resultat
485 tkr
▲ 77,8 %Tillgångar
5,1 mkr
▼ 7,3 %Eget kapital
2,9 mkr
▲ 6,4 %Soliditet
57,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
911 tkr
▲ 45,9 %Totala skulder
2,2 mkr
▼ 20,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 301 893 | 3 756 571 | 3 516 000 | 3 204 599 | 3 323 438 |
| Övriga externa kostnader | 445 002 | 362 116 | - | 195 300 | 214 310 |
| Personalkostnader | 1 267 304 | 1 038 400 | - | 971 361 | 814 202 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 616 233 | 474 722 | - | 965 851 | 899 565 |
| Resultat e. fin. poster | 485 407 | 272 951 | −43 000 | 849 783 | 842 050 |
| Resultat före skatt | 485 407 | 272 951 | - | 849 783 | 842 050 |
| Årets resultat | 485 407 | 272 951 | - | 849 783 | 842 050 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 320 063 | 4 094 920 | - | 5 489 805 | 2 702 135 |
| Omsättningstillgångar | 1 788 622 | 1 414 902 | - | 1 169 648 | 1 474 941 |
| Kassa & bank | 910 656 | 624 079 | - | 567 347 | 461 153 |
| Summa tillgångar | 5 108 685 | 5 509 822 | - | 6 659 453 | 4 177 076 |
| Eget kapital | 2 926 472 | 2 751 065 | - | 2 521 001 | 2 071 218 |
| Långfristiga skulder | 1 037 203 | 1 740 774 | - | 3 147 917 | 1 537 686 |
| Kortfristiga skulder | 1 145 010 | 1 017 983 | - | 990 535 | 568 172 |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 50,0 % | 42,0 % | 38,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 3,2 mkr (2022) till 4,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 485 tkr, en nettomarginal på 11,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut, upp från 38,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, drivning (SNI 02200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,56
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-12-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vetlanda
Andra registrerade bolag med säte i Vetlanda.
- 4S FOOD Sweden ABAB
- A Cson Invest ABAB
- A M Plåt & Ventilation ABAB
- A Thylens försäljnings ABAB
- A-bygg i Vetlanda ABAB
- Aayat Luxe ABAB
- AB Boken VetlandaAB
- AB Simnatorp Bil & MaskinAB