Aktivt företag
Simon Nilssons Entreprenad AB
Översikt
Bolaget skall bedriva entreprenadtjänster inom bygg, järnväg, transport och övriga anläggningsarbeten, handel med värdepapper, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 42120 Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kylestorp Oriongatan 3
- Postnummer & ort
- 24295 HÖRBY
- Registrerat namn
- Simon Nilssons Entreprenad ABReg 2021-09-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
890 tkr
▼ 3,7 %Årets resultat
33 tkr
▼ 41,4 %Tillgångar
828 tkr
▼ 31,0 %Eget kapital
315 tkr
▲ 11,7 %Soliditet
59,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
165 tkr
▼ 29,2 %Totala skulder
290 tkr
▼ 64,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 890 263 | 924 469 | 246 000 | 569 000 |
| Övriga externa kostnader | 260 712 | 178 694 | - | - |
| Personalkostnader | 326 001 | 508 564 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 187 179 | 113 281 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 169 018 | 71 869 | −41 000 | 392 000 |
| Resultat före skatt | 42 258 | 71 869 | - | - |
| Årets resultat | 33 133 | 56 582 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 512 637 | 629 008 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 315 483 | 571 265 | - | - |
| Kassa & bank | 165 286 | 233 450 | - | - |
| Summa tillgångar | 828 120 | 1 200 273 | - | - |
| Eget kapital | 315 323 | 282 190 | - | - |
| Långfristiga skulder | 124 390 | 192 226 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 165 319 | 629 529 | - | - |
| Soliditet (%) | 59,5 % | 29,9 % | 44,1 % | 40,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,7 % jämfört med 2024, till 890 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 33 tkr, en nettomarginal på 3,7 %.
- Soliditeten var 59,5 % vid årets slut, upp från 40,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 28 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
890 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-12-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2023-12-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-01-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hörby
Andra registrerade bolag med säte i Hörby.
- 350\" Racing ABAB
- 36:an i Hörby AktiebolagAB
- 360degree solutions consulting ABAB
- A & A Sporthorses ABAB
- Å Å Åkeri ABAB
- A Mort ABAB
- A-Frukt AktiebolagAB
- AA Hushållsmaskinsservice ABAB