Aktivt företag
Simple Sign International AB
Översikt
Bolaget ska utveckla programvara för elektroniska signaturer, avtalstjänster, applikationsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Karlavägen 20
- Postnummer & ort
- 11431 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Simple Sign International ABReg 2017-05-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,0 mkr
▲ 23,1 %Årets resultat
483 tkr
▼ 32,0 %Tillgångar
10,1 mkr
▲ 12,5 %Eget kapital
562 tkr
▼ 45,4 %Soliditet
5,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
5,3 mkr
▼ 14,7 %Totala skulder
9,5 mkr
▲ 20,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 048 087 | 11 414 307 | 10 905 683 | 7 007 085 | 5 807 645 |
| Övriga externa kostnader | 6 736 056 | 4 267 358 | 4 023 040 | 2 996 740 | 2 257 617 |
| Personalkostnader | 6 826 015 | 6 211 634 | 5 074 138 | 4 216 857 | 2 668 733 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 606 930 | 885 271 | 1 801 300 | −205 304 | 1 003 004 |
| Resultat e. fin. poster | 666 596 | 899 442 | 1 801 300 | −204 098 | 1 000 821 |
| Resultat före skatt | 666 596 | 1 099 442 | 1 601 300 | 55 902 | 740 821 |
| Årets resultat | 482 575 | 709 915 | 1 259 783 | 24 586 | 570 944 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 73 825 | 111 784 | 498 963 | 553 011 | 90 130 |
| Omsättningstillgångar | 10 038 240 | 8 879 354 | 6 865 174 | 6 733 918 | 5 923 798 |
| Kassa & bank | 5 340 374 | 6 263 859 | 4 350 577 | 4 819 957 | 4 322 413 |
| Summa tillgångar | 10 112 065 | 8 991 138 | 7 364 137 | 7 286 929 | 6 013 928 |
| Eget kapital | 562 263 | 1 029 687 | 1 419 772 | 1 659 989 | 2 235 403 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 549 802 | 7 961 451 | 5 744 365 | 5 626 940 | 3 518 525 |
| Soliditet (%) | 5,6 % | 11,5 % | 21,4 % | 22,8 % | 41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 9 år i rad, från 1,3 mkr (2015) till 14,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 483 tkr, en nettomarginal på 3,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 5,6 % vid årets slut, ned från 22,8 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+24,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
85,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB