Registrerat, ej verksamt
Siwar Gross AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Partihandel med livsmedel.
- Registrerat
- 29 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Andersbergsringen 37
- C/o
- c/o AHMAD NAJJAR
- Postnummer & ort
- 30221 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Siwar Gross ABReg 2022-06-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,1 mkr
▲ 129,8 %Årets resultat
427 tkr
▲ 134,1 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 19,8 %Eget kapital
571 tkr
▲ 2184,2 %Soliditet
45,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
395 tkr
▲ 97,5 %Totala skulder
694 tkr
▼ 55,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 10 094 850 | 4 393 530 | 376 188 |
| Övriga externa kostnader | 1 387 550 | 1 145 847 | 1 762 |
| Personalkostnader | 279 947 | 95 805 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 438 543 | −1 250 459 | −127 664 |
| Resultat e. fin. poster | 427 278 | −1 253 565 | −127 664 |
| Resultat före skatt | 427 278 | −1 253 565 | −127 664 |
| Årets resultat | 427 278 | −1 253 565 | −127 664 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 178 754 | 138 527 | 26 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 086 729 | 1 439 000 | 1 587 222 |
| Kassa & bank | 394 799 | 199 939 | 137 222 |
| Summa tillgångar | 1 265 483 | 1 577 527 | 1 613 222 |
| Eget kapital | 571 050 | 25 000 | 25 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 694 433 | 1 552 527 | 1 588 222 |
| Soliditet (%) | 45,0 % | 2,0 % | 2,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 129,8 % jämfört med 2023, till 10,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 427 tkr, en nettomarginal på 4,2 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 45,0 % vid årets slut, upp från 2,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+129,8 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
74,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,56
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB