Aktivt företag
Sjöberg bygg & snickeri AB
Översikt
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, markentreprenad, nyproduktion, rotarbeten, byggstäd, personaluthyrning, köp och försäljning av värdepapper och fast egendom samt därmed förenliga verksamheter
- Registrerat
- 2 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18650 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Sjöberg bygg & snickeri ABReg 2018-06-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 0,2 %Årets resultat
97 tkr
▲ 46,2 %Tillgångar
470 tkr
▼ 29,8 %Eget kapital
223 tkr
▲ 77,5 %Soliditet
47,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
178 tkr
▼ 35,4 %Totala skulder
248 tkr
▼ 48,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 182 131 | 1 180 192 | 990 944 | 802 705 | 778 468 |
| Övriga externa kostnader | 317 502 | 262 898 | 128 883 | 134 424 | 130 272 |
| Personalkostnader | 725 353 | 770 601 | 659 638 | 603 328 | 599 466 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 65 157 | 96 254 | 96 004 | 11 777 | −5 187 |
| Resultat e. fin. poster | 62 001 | 90 321 | 89 845 | 8 365 | −7 876 |
| Resultat före skatt | 129 209 | 90 321 | 89 845 | 18 365 | 15 607 |
| Årets resultat | 97 350 | 66 594 | 72 522 | 10 439 | 15 607 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 2 767 | 11 067 | 19 368 |
| Omsättningstillgångar | 470 453 | 670 338 | 488 195 | 384 822 | 366 392 |
| Kassa & bank | 177 708 | 275 028 | 172 110 | 284 746 | 229 265 |
| Summa tillgångar | 470 453 | 670 338 | 490 962 | 395 889 | 385 760 |
| Eget kapital | 222 912 | 125 562 | 138 967 | 66 445 | 56 006 |
| Långfristiga skulder | 58 818 | 30 625 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 188 723 | 446 943 | 284 787 | 262 236 | 252 546 |
| Soliditet (%) | 47,4 % | 26,7 % | 39,2 % | 30,0 % | 30,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 778 tkr (2021) till 1,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 97 tkr, en nettomarginal på 8,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 47,4 % vid årets slut, upp från 30,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
43,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2026-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2023-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-10-31)
Registrerad: 2023-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-10-31)
Registrerad: 2021-05-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB