Aktivt företag

Sjölunds Måleri AB

AB Org.nr 5592834716
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-17

Bolaget ska bedriva måleri- och byggrörelse samt utesälj av måleriprodukter och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
16 november 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46190 Icke-specialiserad provisionshandel
Bransch (SNI)
SNI 43341 Måleriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Riddargatan 9A
Postnummer & ort
85645 SUNDSVALL
Registrerat namn
Sjölunds Måleri ABReg 2022-03-02

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,1 mkr
▲ 36,0 %
Årets resultat
144 tkr
▲ 608,6 %
Tillgångar
250 tkr
▲ 44,1 %
Eget kapital
174 tkr
▲ 245,6 %
Soliditet
73,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
161 tkr
▲ 355,8 %
Totala skulder
65 tkr
▼ 47,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 077 748 792 562 1 107 299 519 177 0
Övriga externa kostnader 269 680 291 151 131 058 49 268 250
Personalkostnader 393 198 373 298 494 630 197 292 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 190 480 −116 698 399 373 150 269 −250
Resultat e. fin. poster 188 132 −117 721 399 457 150 273 −250
Resultat före skatt 177 317 −27 721 309 457 150 273 −250
Årets resultat 143 538 −28 224 245 453 119 318 −250
Balansräkning
Anläggningstillgångar 61 815 78 815 31 126 - -
Omsättningstillgångar 187 962 94 537 492 476 189 428 25 000
Kassa & bank 161 126 35 349 393 976 162 997 25 000
Summa tillgångar 249 777 173 352 523 602 189 428 25 000
Eget kapital 173 835 50 297 274 521 144 068 24 750
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 65 127 123 055 159 081 45 360 250
Soliditet (%) 73,0 % 29,0 % 66,0 % 76,0 % 99,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 36,0 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 144 tkr, en nettomarginal på 13,3 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 73,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad provisionshandel (SNI 46190). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+36,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+27,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
82,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Sjölunds Måleri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-22

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-07 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Sundsvall

Andra registrerade bolag med säte i Sundsvall.

Alla företag i Sundsvall →