Aktivt företag
SK Sprinklerkonsulten AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget skall bedriva teknisk konsultverksamhet inom bygg- och industribranschen, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 augusti 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Storgatan 29D
- Postnummer & ort
- 70363 ÖREBRO
- Registrerat namn
- SK Sprinklerkonsulten ABReg 2019-09-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,9 mkr
▲ 44,4 %Årets resultat
687 tkr
▲ 19,1 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 18,4 %Eget kapital
745 tkr
▲ 18,7 %Soliditet
21,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
964 tkr
▲ 2263,1 %Totala skulder
2,7 mkr
▲ 18,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 854 074 | 7 514 864 | 5 531 946 | 5 162 252 | 3 439 021 |
| Övriga externa kostnader | 8 081 287 | 5 998 430 | - | 3 638 011 | 2 124 149 |
| Personalkostnader | 1 804 589 | 703 928 | - | 832 071 | 734 161 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 889 938 | 732 002 | - | 638 811 | 551 604 |
| Resultat e. fin. poster | 890 528 | 743 187 | 635 238 | 643 596 | 551 482 |
| Resultat före skatt | 890 528 | 743 187 | - | 797 596 | 551 482 |
| Årets resultat | 687 480 | 577 320 | - | 626 417 | 433 626 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | 11 770 | 64 419 |
| Omsättningstillgångar | 3 486 559 | 2 943 919 | - | 2 561 904 | 1 556 790 |
| Kassa & bank | 964 248 | 40 804 | - | 1 467 783 | 990 520 |
| Summa tillgångar | 3 486 559 | 2 943 919 | - | 2 573 674 | 1 621 209 |
| Eget kapital | 745 468 | 627 988 | - | 1 452 633 | 826 216 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 741 091 | 2 315 932 | - | 1 121 041 | 640 993 |
| Soliditet (%) | 21,0 % | 21,0 % | 33,0 % | 56,0 % | 59,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 3,4 mkr (2021) till 10,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 687 tkr, en nettomarginal på 6,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 21,0 % vid årets slut, ned från 56,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+44,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+33,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB