Aktivt företag
Skalspasset Linbana AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta skidlift och med det förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rådhusgatan 15-17
- C/o
- c/o H&H Revision
- Postnummer & ort
- 83141 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Skalspasset Linbana ABReg 2014-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,2 mkr
▼ 8,0 %Årets resultat
440 tkr
▲ 3,4 %Tillgångar
22,3 mkr
▼ 6,6 %Eget kapital
7,4 mkr
▼ 1,4 %Soliditet
33,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
3,9 mkr
▼ 10,1 %Totala skulder
14,9 mkr
▼ 9,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 153 387 | 3 426 288 | 2 942 336 | 2 767 326 | 2 816 063 |
| Övriga externa kostnader | 48 681 | 44 943 | 43 054 | 44 175 | 44 451 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 233 188 | 1 509 827 | 1 027 764 | 851 633 | 900 094 |
| Resultat e. fin. poster | 553 734 | 535 755 | 292 468 | 317 962 | 344 387 |
| Resultat före skatt | 553 734 | 535 755 | 292 468 | 317 962 | 344 387 |
| Årets resultat | 439 670 | 425 325 | 232 263 | 252 463 | 270 662 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 17 311 540 | 19 183 058 | 21 054 576 | 22 926 094 | 24 797 612 |
| Omsättningstillgångar | 4 985 626 | 4 700 885 | 4 312 222 | 3 844 119 | 3 438 625 |
| Kassa & bank | 3 941 975 | 4 385 780 | 4 076 841 | 3 809 027 | 3 413 794 |
| Summa tillgångar | 22 297 166 | 23 883 943 | 25 366 798 | 26 770 213 | 28 236 237 |
| Eget kapital | 7 439 672 | 7 542 502 | 7 586 177 | 7 630 414 | 7 639 052 |
| Långfristiga skulder | 13 050 000 | 14 500 000 | 15 950 000 | 17 400 000 | 18 850 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 807 494 | 1 841 441 | 1 830 621 | 1 739 799 | 1 747 185 |
| Soliditet (%) | 33,4 % | 31,6 % | 29,9 % | 28,5 % | 27,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 8,0 % jämfört med 2024, till 3,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 440 tkr, en nettomarginal på 13,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 33,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
39,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-02-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-01-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB