Aktivt företag
Skånsk Håltagning & Rivningstjänst AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Föremålet för bolagets verksamhet är håltagning i betong, bygg- och rivningsarbete, entreprenad inom byggbranschen, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Omvägen 15
- Postnummer & ort
- 23162 TRELLEBORG
- Registrerat namn
- Skånsk Håltagning & Rivningstjänst ABReg 2017-02-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
18,8 mkr
▲ 7,9 %Årets resultat
872 tkr
▲ 80,2 %Tillgångar
2,8 mkr
▼ 33,3 %Eget kapital
2,2 mkr
▲ 20,8 %Soliditet
78,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
11
Medelantal
Kassa & bank
203 tkr
Totala skulder
601 tkr
▼ 74,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 18 752 535 | 17 378 887 | 16 157 000 | 18 538 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 516 116 | 4 536 952 | - | - |
| Personalkostnader | 8 106 107 | 8 228 323 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 155 523 | 712 604 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 120 296 | 611 159 | 133 000 | 1 049 000 |
| Resultat före skatt | 1 120 296 | 611 159 | - | - |
| Årets resultat | 872 460 | 484 198 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 383 745 | 472 263 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 380 085 | 3 672 939 | - | - |
| Kassa & bank | 202 657 | 0 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 763 830 | 4 145 202 | - | - |
| Eget kapital | 2 163 085 | 1 790 625 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 219 793 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 600 745 | 1 134 784 | - | - |
| Soliditet (%) | 78,3 % | 43,2 % | 36,4 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 16,2 mkr (2023) till 18,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 872 tkr, en nettomarginal på 4,7 %.
- Soliditeten var 78,3 % vid årets slut, upp från 51,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, rivning av hus och byggnader (SNI 43110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
40,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
11 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Skånsk Håltagning & Rivningstjänst AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Trelleborg
Andra registrerade bolag med säte i Trelleborg.
- 2 Torrox ABAB
- 21st Network AktiebolagAB
- 2B Construct Group ABAB
- 2B Enterprises ABAB
- 2B Real Estate ABAB
- 2M Rental ABAB
- 2s conditori i Helsingborg ABAB
- 3 FAS Vind ABAB