Aktivt företag
Skånska Hyrmaskiner AB
Översikt
Uthyrning av bygg och anläggningsmaskiner, Bygg och anläggningsarbeten samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper
- Registrerat
- 20 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77320 Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 43991 Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Holahögsvägen 189
- Postnummer & ort
- 27194 YSTAD
- Registrerat namn
- Skånska Hyrmaskiner ABReg 2021-07-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
82 tkr
▼ 11,7 %Årets resultat
-29 tkr
▲ 39,2 %Tillgångar
240 tkr
▼ 8,5 %Eget kapital
28 tkr
▲ 4,0 %Soliditet
11,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
66 tkr
▲ 96,8 %Totala skulder
212 tkr
▼ 10,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 82 455 | 93 431 | 98 624 | 231 250 | 231 250 |
| Övriga externa kostnader | 41 092 | 47 105 | 100 172 | 72 438 | - |
| Personalkostnader | 178 | 0 | 6 049 | 9 180 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −28 348 | −47 736 | −84 660 | 12 293 | - |
| Resultat e. fin. poster | −28 919 | −47 533 | −84 224 | 12 327 | 12 293 |
| Resultat före skatt | −28 919 | −47 533 | −84 224 | 12 327 | - |
| Årets resultat | −28 919 | −47 533 | −84 224 | 9 738 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 166 202 | 223 600 | 268 797 | 330 389 | - |
| Omsättningstillgångar | 73 436 | 38 344 | 45 180 | 61 256 | - |
| Kassa & bank | 66 048 | 33 566 | 33 340 | 49 843 | - |
| Summa tillgångar | 239 638 | 261 944 | 313 977 | 391 645 | - |
| Eget kapital | 28 060 | 26 980 | −49 487 | 34 738 | - |
| Långfristiga skulder | 194 000 | 224 000 | 348 000 | 348 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 17 578 | 10 964 | 15 464 | 8 907 | - |
| Soliditet (%) | 11,7 % | 10,3 % | -16,0 % | 9,0 % | 9,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 29 tkr. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 77320). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
4,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-09-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB