Aktivt företag
Skärgårdsfjäll F & B Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva hotell och konferensverksamhet med ett mindre matutbud samt jakt och fiske ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 november 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55103 Hotellverksamhet utan restaurangrörelse
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13174 NACKA
- Registrerat namn
- Skärgårdsfjäll F & B AktiebolagReg 1989-08-03
- Registrerat namn
- Renen i DuvedReg 2001-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
95 tkr
▼ 19,5 %Årets resultat
149 tkr
▲ 33732,3 %Tillgångar
848 tkr
▼ 12,0 %Eget kapital
694 tkr
▼ 0,2 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
52 tkr
▲ 112,4 %Totala skulder
86 tkr
▲ 33,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 94 576 | 117 476 | 103 645 | 112 000 | 212 000 |
| Övriga externa kostnader | 48 483 | 69 616 | 48 358 | - | - |
| Personalkostnader | 70 843 | 106 846 | 87 228 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −57 792 | −91 208 | −63 021 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 54 982 | −26 521 | −217 442 | −107 000 | 5 000 |
| Resultat före skatt | 190 982 | 2 479 | 5 558 | - | - |
| Årets resultat | 148 862 | 440 | 108 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 785 505 | 395 808 | 387 739 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 62 598 | 568 061 | 765 580 | - | - |
| Kassa & bank | 52 195 | 24 571 | 45 758 | - | - |
| Summa tillgångar | 848 103 | 963 869 | 1 153 319 | - | - |
| Eget kapital | 693 913 | 695 051 | 844 611 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 86 190 | 64 818 | 75 708 | - | - |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 88,9 % | 89,3 % | 88,1 % | 83,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 19,5 % jämfört med 2025, till 95 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 149 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,73).
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, hotellverksamhet utan restaurangrörelse (SNI 55103). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−19,5 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−18,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
21,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-08-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- .me Recruitment Partner Sweden ABAB
- &knopff aktiebolagAB
- 08 Padel ABAB
- 0xEnclave ABAB
- 1.6 Momentum ABAB
- 100% bygg i Nacka ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB