Registrerat, ej verksamt
Skepparevägen Invest AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Skepparevägen 1
- Postnummer & ort
- 43650 HOVÅS
- Registrerat namn
- Skepparevägen Invest ABReg 2021-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Årets resultat
3,5 mkr
▲ 14,6 %Tillgångar
18,8 mkr
▲ 22,7 %Eget kapital
17,1 mkr
▲ 23,5 %Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
324 tkr
▲ 0,4 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 15,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 23 732 | 15 259 | 6 101 | 1 458 | 4 903 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −23 732 | −15 259 | −6 101 | −1 458 | −4 903 |
| Resultat e. fin. poster | 4 362 758 | 3 804 127 | 3 286 977 | 2 188 438 | 852 465 |
| Resultat före skatt | 4 362 758 | 3 804 127 | 3 286 977 | 2 188 438 | 852 465 |
| Årets resultat | 3 462 530 | 3 020 866 | 2 611 089 | 1 737 618 | 670 035 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 17 466 408 | 14 209 358 | 11 190 002 | 7 663 978 | 6 760 205 |
| Omsättningstillgångar | 1 334 921 | 1 114 661 | 985 035 | 1 601 762 | 627 416 |
| Kassa & bank | 324 421 | 323 267 | 396 886 | 1 338 311 | 476 738 |
| Summa tillgångar | 18 801 329 | 15 324 019 | 12 175 037 | 9 265 740 | 7 387 621 |
| Eget kapital | 17 117 840 | 13 864 870 | 11 048 329 | 8 632 490 | 7 082 472 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 683 489 | 1 459 149 | 1 126 708 | 633 250 | 305 149 |
| Soliditet (%) | 91,0 % | 90,5 % | 90,7 % | 93,2 % | 95,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 3,5 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 91,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,79).
Avkastning på eget kapital
20,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-11-30)
Registrerad: 2026-01-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-11-30)
Registrerad: 2025-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-11-30)
Registrerad: 2024-01-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-11-30)
Registrerad: 2023-01-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-11-30)
Registrerad: 2021-02-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-11-30)
Registrerad: 2020-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-11-30)
Registrerad: 2019-02-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB