Aktivt företag
Skinner och Christofferson AB
Översikt
Bolaget ska bedriva artistisk verksamhet och musikproduktion. Samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blomstervägen 44
- C/o
- c/o Fox Skinner
- Postnummer & ort
- 13137 NACKA
- Registrerat namn
- Skinner och Christofferson ABReg 2013-11-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
261 tkr
▲ 114,0 %Årets resultat
53 tkr
▲ 105,2 %Tillgångar
145 tkr
▲ 65,7 %Eget kapital
131 tkr
▲ 67,0 %Soliditet
90,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
125 tkr
▲ 70,3 %Totala skulder
14 tkr
▲ 54,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 260 589 | 121 794 | 129 095 | 29 748 | 180 000 |
| Övriga externa kostnader | 187 366 | 90 731 | 60 781 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 57 335 | 25 503 | 55 546 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 57 448 | 25 593 | 55 546 | 1 053 | −128 000 |
| Resultat före skatt | 57 448 | 25 593 | 55 546 | - | - |
| Årets resultat | 52 513 | 25 593 | 55 546 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 144 911 | 87 463 | 61 870 | - | - |
| Kassa & bank | 124 676 | 73 226 | 53 138 | - | - |
| Summa tillgångar | 144 911 | 87 463 | 61 870 | - | - |
| Eget kapital | 130 880 | 78 367 | 52 774 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 031 | 9 096 | 9 096 | - | - |
| Soliditet (%) | 90,0 % | 90,0 % | 85,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 114,0 % jämfört med 2023, till 261 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 53 tkr, en nettomarginal på 20,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,0 % vid årets slut, upp från 0,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+114,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+9,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
40,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nacka
Andra registrerade bolag med säte i Nacka.
- .me Recruitment Partner Sweden ABAB
- 08 Padel ABAB
- 0xEnclave ABAB
- 1.6 Momentum ABAB
- 100% bygg i Nacka ABAB
- 173 Bygg & Inredning ABAB
- 18 Kvadrat ABAB
- 180grader Consulting ABAB