Aktivt företag
Skog & Trädgård i Nässjö AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Föremålet för bolagets verksamhet är att idka handel med skogs- och trädgårdsprodukter jämte annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47522 Detaljhandel med järn- och VVS-varor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brogatan 25
- Postnummer & ort
- 57141 NÄSSJÖ
- Registrerat namn
- Skog & Trädgård i Nässjö ABReg 2019-12-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,6 mkr
▼ 4,7 %Årets resultat
60 tkr
▼ 94,4 %Tillgångar
6,0 mkr
▼ 15,8 %Eget kapital
2,1 mkr
▼ 8,4 %Soliditet
35,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
466 tkr
▼ 75,5 %Totala skulder
3,9 mkr
▼ 19,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 617 941 | 15 346 299 | 12 304 191 | 11 781 642 | 12 236 988 |
| Övriga externa kostnader | 1 723 982 | 1 497 427 | - | - | 1 300 326 |
| Personalkostnader | 3 247 141 | 2 901 192 | - | - | 2 363 555 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 184 678 | 1 519 789 | - | - | 1 095 570 |
| Resultat e. fin. poster | 81 004 | 1 369 813 | 572 997 | 416 296 | 889 962 |
| Resultat före skatt | 81 004 | 1 369 813 | - | - | 889 962 |
| Årets resultat | 60 442 | 1 083 280 | - | - | 753 424 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 525 218 | 546 434 | - | - | 1 079 993 |
| Omsättningstillgångar | 5 438 902 | 6 536 436 | - | - | 5 246 871 |
| Kassa & bank | 466 283 | 1 904 623 | - | - | 891 050 |
| Summa tillgångar | 5 964 120 | 7 082 870 | - | - | 6 326 864 |
| Eget kapital | 2 057 890 | 2 247 448 | - | - | 982 900 |
| Långfristiga skulder | 4 561 | 255 583 | - | - | 1 773 900 |
| Kortfristiga skulder | 3 901 669 | 4 579 839 | - | - | 3 570 064 |
| Soliditet (%) | 35,0 % | 32,0 % | 20,0 % | 14,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,7 % jämfört med 2024, till 14,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 60 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 35,0 % vid årets slut, upp från 14,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med järn- och vvs-varor (SNI 47522). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nässjö
Andra registrerade bolag med säte i Nässjö.
- 2Grow Accounting Småland ABAB
- 5Q Consulting ABAB
- 8bit Asset Management ABAB
- A.Hultmans Entreprenad ABAB
- aagaard group AktiebolagAB
- AAOL ABAB
- ÅB Holding Höglandet ABAB
- AB Ljudvåg i RoslagenAB