Aktivt företag
Skomakeriet Hans Petersson AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är skoreparationer och försäljning av skor och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95230 Reparation och underhåll av skodon och lädervaror
- Bransch (SNI)
- SNI 46420 Partihandel med kläder och skodon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Apelsinvägen 18
- C/o
- C/o Hans Petersson
- Postnummer & ort
- 33154 VÄRNAMO
- Registrerat namn
- Skomakeriet Hans Petersson ABReg 2013-09-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Årets resultat
327 tkr
▲ 508,4 %Tillgångar
4,7 mkr
▲ 10,3 %Eget kapital
3,0 mkr
▲ 12,0 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
3,5 mkr
▲ 40,3 %Totala skulder
859 tkr
▲ 8,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | - | - | 1 946 000 | 1 970 000 | 1 201 000 |
| Övriga externa kostnader | - | - | - | - | - |
| Personalkostnader | 1 096 596 | 1 003 428 | 1 013 961 | 1 112 683 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 450 759 | −23 534 | 901 165 | 839 994 | - |
| Resultat e. fin. poster | 475 791 | 31 861 | 897 747 | 839 295 | 206 000 |
| Resultat före skatt | 427 634 | 83 195 | 754 081 | 627 658 | - |
| Årets resultat | 326 589 | 53 678 | 587 662 | 493 324 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 77 877 | 78 970 | 21 554 | 27 888 | - |
| Omsättningstillgångar | 4 668 936 | 4 223 789 | 4 691 180 | 3 439 224 | - |
| Kassa & bank | 3 469 674 | 2 472 998 | 2 259 249 | 1 729 766 | - |
| Summa tillgångar | 4 746 813 | 4 302 759 | 4 712 734 | 3 467 112 | - |
| Eget kapital | 3 039 225 | 2 712 636 | 2 658 958 | 2 071 296 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 859 211 | 789 903 | 1 202 222 | 687 928 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 70,7 % | 76,0 % | 69,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 327 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
Avkastning på eget kapital
10,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,43
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Värnamo
Andra registrerade bolag med säte i Värnamo.
- 1337 Logistics ABAB
- 1space ABAB
- 2.0 Pulverlackering Vmo ABAB
- 2023 Consulting ABAB
- 24XS ABAB
- 3manwill ABAB
- 3T Redovisning ABAB
- 402m Trading ABAB