Aktivt företag
Skorstensbolaget i Stockholm AB
Översikt
Bolaget skall bedriva skorstensreparationer samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 mars 1997
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fågelsångsvägen 20
- Postnummer & ort
- 18642 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Skorstensbolaget i Stockholm ABReg 1997-03-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
28,5 mkr
▲ 27,4 %Årets resultat
5,6 mkr
▲ 128,8 %Tillgångar
22,3 mkr
▲ 8,2 %Eget kapital
13,7 mkr
▲ 25,0 %Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
21
Medelantal
Kassa & bank
7,3 mkr
▲ 12,0 %Totala skulder
6,2 mkr
▼ 18,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 28 511 432 | 22 385 916 | 22 387 000 | 15 309 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 505 526 | 3 289 057 | - | - |
| Personalkostnader | 10 670 876 | 10 596 447 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 541 161 | 3 268 950 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 7 399 078 | 3 123 625 | 4 324 000 | 3 113 000 |
| Resultat före skatt | 7 129 078 | 3 123 625 | - | - |
| Årets resultat | 5 636 382 | 2 463 437 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 8 200 887 | 8 737 787 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 14 103 029 | 11 873 566 | - | - |
| Kassa & bank | 7 264 777 | 6 483 842 | - | - |
| Summa tillgångar | 22 303 916 | 20 611 353 | - | - |
| Eget kapital | 13 698 994 | 10 962 612 | - | - |
| Långfristiga skulder | 237 387 | 2 065 850 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 010 550 | 5 570 805 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,0 % | 56,0 % | 55,4 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 27,4 % jämfört med 2023, till 28,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 5,6 mkr, en nettomarginal på 19,8 %.
- Soliditeten var 65,0 % vid årets slut, upp från 52,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+27,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+23,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
41,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
21 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-03
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-10-18
1 varumärke(n)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB