Aktivt företag

Skrotsamlaren Svea AB

AB Org.nr 5592447857
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-07-12

Bolaget skall bedriva skrothandel inom återvinning av metall.

Registrerat
27 februari 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46872 Partihandel med metallavfall och metallskrot
Bransch (SNI)
SNI 38214 Återvinning av källsorterat material
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
södra årvägen 5
Postnummer & ort
19456 UPPLANDS VÄSBY
Registrerat namn
Skrotsamlaren Svea ABReg 2020-04-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
38,8 mkr
▲ 78,4 %
Årets resultat
2,0 mkr
▲ 46,5 %
Tillgångar
4,5 mkr
▲ 100,7 %
Eget kapital
3,1 mkr
▲ 105,2 %
Soliditet
69,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 111,6 %
Totala skulder
1,4 mkr
▲ 91,3 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 38 772 997 21 730 191 4 330 194 697 319
Övriga externa kostnader 4 194 740 2 434 600 688 281 204 670
Personalkostnader 4 475 787 3 176 211 352 009 105 898
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 2 570 138 1 759 528 358 816 27 145
Resultat e. fin. poster 2 567 179 1 756 533 358 655 27 144
Resultat före skatt 2 567 179 1 756 533 358 655 27 144
Årets resultat 2 024 064 1 381 575 280 332 15 845
Balansräkning
Anläggningstillgångar 279 420 75 000 - -
Omsättningstillgångar 4 261 630 2 187 879 645 482 256 610
Kassa & bank 1 420 742 671 375 454 795 116 570
Summa tillgångar 4 541 050 2 262 879 645 482 256 610
Eget kapital 3 134 816 1 527 752 396 177 115 845
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 1 406 234 735 127 249 305 140 765
Soliditet (%) 69,0 % 67,5 % 61,4 % 45,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,3 mkr (2022) till 38,8 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 5,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 69,0 % vid årets slut, upp från 45,1 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med metallavfall och metallskrot (SNI 46872). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+78,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+199,2 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
64,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,9 mkr
10 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Skrotsamlaren Svea AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-11-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-12-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-09-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-07-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-05-31)
Registrerad: 2021-10-13 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Upplands Väsby

Andra registrerade bolag med säte i Upplands Väsby.

Alla företag i Upplands Väsby →