Aktivt företag
Skycon Mechanical Access Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall bedriva försäljning och uthyrning av utrustningar inom byggnads-, verkstads- och skeppsindustrin samt angränsande områden ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 maj 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 28990 Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Datavägen 3A
- Postnummer & ort
- 17543 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Skycon Mechanical Access AktiebolagReg 1989-05-11
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
36.4 mkr
▲ 8.4%Årets resultat
6.5 mkr
▲ 60.1%Tillgångar
21.5 mkr
▼ 5.5%Eget kapital
6.9 mkr
▲ 57.1%Soliditet
78.0%
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
14.2 mkr
▲ 391.1%Totala skulder
2.1 mkr
▼ 63.6%| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 36 355 798 | 33 532 780 | 29 541 621 | 33 033 191 | 36 330 596 |
| Övriga externa kostnader | 2 642 134 | 2 550 865 | 2 256 157 | 2 110 755 | 1 786 878 |
| Personalkostnader | 5 540 692 | 5 476 864 | 5 655 817 | 5 052 659 | 4 608 056 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 045 371 | 5 509 626 | 8 409 368 | 7 463 580 | 1 904 379 |
| Resultat e. fin. poster | 8 113 838 | 5 596 666 | 8 570 548 | 7 475 907 | 1 897 752 |
| Resultat före skatt | 8 313 838 | 5 246 666 | 6 800 548 | 6 755 907 | 2 697 752 |
| Årets resultat | 6 520 996 | 4 072 331 | 5 344 742 | 5 324 663 | 2 115 572 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 21 455 203 | 22 715 354 | 21 821 827 | 19 806 434 | 26 996 226 |
| Kassa & bank | 14 230 923 | 2 897 604 | 6 727 502 | 10 285 509 | 20 180 089 |
| Summa tillgångar | 21 455 203 | 22 715 354 | 21 821 827 | 19 806 434 | 26 996 226 |
| Eget kapital | 6 932 449 | 4 411 453 | 6 339 122 | 5 994 381 | 14 669 718 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 050 754 | 5 631 901 | 3 160 705 | 3 260 053 | 2 494 508 |
| Soliditet (%) | 78.0% | 64.0% | 74.0% | 73.0% | 83.0% |
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-17
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning — period t.o.m. 2025-12-31
Registrerad: 2026-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2024-12-31
Registrerad: 2025-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2023-12-31
Registrerad: 2024-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2022-12-31
Registrerad: 2023-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning — period t.o.m. 2021-12-31
Registrerad: 2022-06-25
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
0 varumärke(n)
Inga EU-varumärken hittades för "Skycon Mechanical Access Aktiebolag".
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB