Aktivt företag
Slättens smide AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom stål och smide samt montage och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 25110 Tillverkning av metallstommar och delar därav
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lovene Slätten 1
- Postnummer & ort
- 53196 LIDKÖPING
- Registrerat namn
- Slättens smide ABReg 2020-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 10,8 %Årets resultat
92 tkr
▼ 57,3 %Tillgångar
736 tkr
▲ 3,6 %Eget kapital
503 tkr
▲ 4,6 %Soliditet
68,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
425 tkr
▲ 56,4 %Totala skulder
233 tkr
▲ 1,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 336 923 | 1 206 633 | 791 165 | 750 000 | 603 000 |
| Övriga externa kostnader | 284 825 | 138 604 | 54 592 | - | - |
| Personalkostnader | 894 692 | 781 394 | 628 549 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 116 355 | 269 145 | 108 024 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 117 132 | 272 342 | 108 403 | 131 000 | 103 000 |
| Resultat före skatt | 117 132 | 272 342 | 108 403 | - | - |
| Årets resultat | 92 252 | 215 954 | 85 985 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 150 410 | 192 385 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 585 790 | 518 490 | 383 930 | - | - |
| Kassa & bank | 424 535 | 271 407 | 166 137 | - | - |
| Summa tillgångar | 736 200 | 710 875 | 383 930 | - | - |
| Eget kapital | 503 066 | 480 814 | 294 860 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 233 134 | 230 061 | 89 070 | - | - |
| Soliditet (%) | 68,3 % | 68,0 % | 77,0 % | 80,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 603 tkr (2021) till 1,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 92 tkr, en nettomarginal på 6,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 68,3 % vid årets slut, ned från 80,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidköping
Andra registrerade bolag med säte i Lidköping.
- 24 sju Lidköping ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butiksholding Sverige ABAB
- 24-Sju Snabbköp Sverige ABAB
- 24Seven Global ABAB
- 24SJU Gross Sweden ABAB
- 3EL i Lidköping ABAB
- 404 Personal Not Found ABAB
- 4ACE Solutions ABAB