Aktivt företag
Slaughterhouse Brewery AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolagets verksamhet ska vara utveckling, tillverkning och försäljning av drycker och bedriva restaurangverksamhet och övrig eventverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 oktober 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 7523
- C/o
- UMM Nöjesförvaltning AB
- Postnummer & ort
- 20042 MALMÖ
- Registrerat namn
- Slaughterhouse Brewery ABReg 2016-10-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
35,3 mkr
▲ 17,9 %Årets resultat
682 tkr
▲ 215,5 %Tillgångar
11,7 mkr
▼ 8,1 %Eget kapital
740 tkr
▲ 1185,8 %Soliditet
6,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▼ 0,2 %Totala skulder
11,0 mkr
▼ 13,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 35 338 149 | 29 983 111 | 25 831 819 | 22 278 000 | 14 860 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 259 295 | 5 536 774 | 4 994 354 | - | - |
| Personalkostnader | 6 000 972 | 7 597 838 | 7 606 703 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 178 734 | −209 684 | 2 187 510 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 711 091 | −332 037 | 1 883 312 | −351 000 | −42 000 |
| Resultat före skatt | 711 091 | −590 787 | 742 062 | - | - |
| Årets resultat | 682 064 | −590 787 | 599 066 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 718 500 | 10 980 439 | 7 759 924 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 012 478 | 1 789 989 | 2 846 244 | - | - |
| Kassa & bank | 1 246 725 | 1 249 799 | 2 029 832 | - | - |
| Summa tillgångar | 11 730 978 | 12 770 428 | 10 606 168 | - | - |
| Eget kapital | 739 586 | 57 521 | 648 309 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 849 670 | 2 688 933 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 141 722 | 10 023 974 | 9 466 609 | - | - |
| Soliditet (%) | 6,0 % | 0,0 % | 10,0 % | 1,0 % | 3,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 14,9 mkr (2021) till 35,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 682 tkr, en nettomarginal på 1,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,0 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,25).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+24,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
15 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB