Aktivt företag
SM i Höllviken AB
Översikt
Renovering, ombyggnad och nybyggnad. Fordonsreparationer.
- Registrerat
- 18 juni 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 23638 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- SM i Höllviken ABReg 2018-06-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,7 mkr
▲ 9,5 %Årets resultat
384 tkr
▲ 16,1 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 10,7 %Eget kapital
2,6 mkr
▲ 7,8 %Soliditet
89,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
350 tkr
▼ 43,2 %Totala skulder
292 tkr
▲ 16,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 669 762 | 1 525 347 | 1 629 877 | 117 067 | 1 040 510 |
| Övriga externa kostnader | 110 905 | 91 700 | 96 509 | - | 53 646 |
| Personalkostnader | 475 648 | 472 809 | 2 862 | - | 1 860 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 490 895 | 416 607 | 1 004 351 | - | 616 382 |
| Resultat e. fin. poster | 485 583 | 417 075 | 1 004 515 | −16 959 | 615 968 |
| Resultat före skatt | 485 583 | 417 075 | 1 004 515 | - | 615 968 |
| Årets resultat | 384 452 | 331 256 | 801 113 | - | 488 994 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 400 000 | 1 950 000 | 1 950 000 | - | 1 200 000 |
| Omsättningstillgångar | 444 017 | 618 226 | 458 544 | - | 390 649 |
| Kassa & bank | 350 414 | 617 200 | 430 054 | - | 206 109 |
| Summa tillgångar | 2 844 017 | 2 568 226 | 2 408 544 | - | 1 590 649 |
| Eget kapital | 2 552 078 | 2 367 626 | 2 236 370 | - | 1 452 215 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 291 939 | 250 600 | 172 174 | - | 138 434 |
| Soliditet (%) | 89,7 % | 90,6 % | 92,9 % | 95,3 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 9,5 % jämfört med 2024, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 384 tkr, en nettomarginal på 23,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 89,7 % vid årets slut, ned från 95,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
29,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB