Aktivt företag
Smålands Bilbärgning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-18
Bolaget skall bedriva verksamhet inom bilbärgning och transport.
- Registrerat
- 12 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52211 Bärgning avseende landtransport
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hermelinvägen 6
- Postnummer & ort
- 35245 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Smålands Bilbärgning ABReg 2021-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,0 mkr
▲ 89,1 %Årets resultat
40 tkr
▼ 60,5 %Tillgångar
2,2 mkr
▲ 101,8 %Eget kapital
89 tkr
▼ 30,0 %Soliditet
4,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
60 tkr
▼ 92,2 %Totala skulder
2,1 mkr
▲ 120,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 015 545 | 5 296 527 | 1 144 739 | - | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 560 432 | 2 914 080 | 796 432 | 6 994 | - |
| Personalkostnader | 3 938 591 | 2 035 206 | 378 171 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 90 979 | 126 415 | −70 491 | −6 994 | - |
| Resultat e. fin. poster | 67 519 | 122 566 | −70 491 | −7 005 | −7 000 |
| Resultat före skatt | 67 519 | 109 566 | −70 491 | −7 005 | - |
| Årets resultat | 39 961 | 101 133 | −70 491 | −7 005 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 193 418 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 037 304 | 1 105 277 | 503 003 | 18 631 | - |
| Kassa & bank | 59 518 | 763 753 | 182 100 | 18 631 | - |
| Summa tillgångar | 2 230 722 | 1 105 277 | 503 003 | 18 631 | - |
| Eget kapital | 88 598 | 126 637 | 25 504 | 17 995 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 129 124 | 965 640 | 477 499 | 636 | - |
| Soliditet (%) | 4,0 % | 12,0 % | 5,0 % | 96,6 % | 97,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 10,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 40 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 4,0 % vid årets slut, ned från 96,6 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,96).
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, bärgning avseende landtransport (SNI 52211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+89,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+195,8 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
0,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB