Aktivt företag
Smålandsfiskarna AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Aktiebolaget ska bedriva uthyrning av stugor, fiske samt restaurangverksamhet.
- Registrerat
- 20 april 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skurebo, 9
- Postnummer & ort
- 57498 NYE
- Registrerat namn
- Smålandsfiskarna ABReg 2015-04-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
▲ 100,0 %Årets resultat
-14 tkr
▲ 1,0 %Tillgångar
87 tkr
▼ 11,8 %Eget kapital
11 tkr
▼ 54,7 %Soliditet
13,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
85 tkr
▼ 12,1 %Totala skulder
76 tkr
▲ 2,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | −1 | −1 | 4 737 | 1 395 |
| Övriga externa kostnader | 13 794 | 13 866 | 13 501 | 29 870 | 44 716 |
| Personalkostnader | - | - | 0 | 513 | 2 050 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −13 794 | −13 867 | −13 502 | 87 354 | −54 371 |
| Resultat e. fin. poster | −13 734 | −13 867 | −13 502 | 87 103 | −54 400 |
| Resultat före skatt | −13 734 | −13 867 | −13 502 | 87 103 | −54 400 |
| Årets resultat | −13 734 | −13 867 | −13 502 | 87 103 | −54 400 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 0 | 27 000 |
| Omsättningstillgångar | 87 215 | 98 930 | 115 678 | 129 179 | 28 248 |
| Kassa & bank | 85 196 | 96 971 | 110 708 | 128 145 | 24 574 |
| Summa tillgångar | 87 215 | 98 930 | 115 678 | 129 179 | 55 248 |
| Eget kapital | 11 374 | 25 108 | 38 975 | 52 476 | −34 867 |
| Långfristiga skulder | 78 703 | 76 703 | 76 703 | 76 703 | 90 186 |
| Kortfristiga skulder | −2 862 | −2 881 | - | 0 | −71 |
| Soliditet (%) | 13,0 % | 25,0 % | 34,0 % | 40,0 % | -63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 14 tkr. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 13,0 % vid årets slut, ned från 40,0 % (2022).
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-08-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-08-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nye
Andra registrerade bolag med säte i Nye.
- Bergenblad & Jonsson Orgelbyggeri ABAB
- Eckerbergs Maskin ABAB
- Eltra and Sport ABAB
- Francois Gillet AktiebolagAB
- M. Svensson Invest ABAB
- Måleriet i Nye ABAB
- Nye Service AktiebolagAB
- OLISVA AktiebolagAB