Aktivt företag
Smartzocks Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Företaget ska bedriva handel med strumpor. Till en början skall de säljas online via vår egna webbshop. Sedan förhoppningsvis via diverse butiker i framtiden.
- Registrerat
- 16 februari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47723 Detaljhandel via internet eller postorder med skodon och lädervaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vesslevägen 5A
- C/o
- Cantona Demirel
- Postnummer & ort
- 70348 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Smartzocks Sverige ABReg 2022-04-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
341 tkr
▼ 24,8 %Årets resultat
-189 tkr
▼ 1215,5 %Tillgångar
200 tkr
▼ 42,4 %Eget kapital
50 tkr
▼ 25,3 %Soliditet
25,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
741 kr
▼ 94,8 %Totala skulder
150 tkr
▼ 46,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 341 273 | 453 850 | 29 389 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 425 357 | 417 669 | 108 481 | 0 |
| Personalkostnader | 4 196 | 4 286 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −187 322 | 17 098 | −86 031 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | −188 574 | 16 905 | −86 055 | 0 |
| Resultat före skatt | −188 574 | 16 905 | −86 055 | 0 |
| Årets resultat | −188 574 | 16 905 | −86 055 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 199 655 | 346 353 | 137 339 | 50 000 |
| Kassa & bank | 741 | 14 245 | 37 221 | 50 000 |
| Summa tillgångar | 199 655 | 346 353 | 137 339 | 50 000 |
| Eget kapital | 50 000 | 66 905 | 50 000 | 50 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 149 655 | 279 448 | 87 339 | 0 |
| Soliditet (%) | 25,0 % | 19,3 % | 36,4 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 24,8 % jämfört med 2024, till 341 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 189 tkr, en nettomarginal på −55,3 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 25,0 % vid årets slut, ned från 36,4 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med skodon och lädervaror (SNI 47723). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−54,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−55,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−24,8 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
1,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB