Aktivt företag
SMcon AB
Översikt
Beskrivning av verksamhet- bygg verksamheten ska utföra allt från nybyggnation av hus, tak, väggar, tillbyggnad, renovering av gamla hus och fastigheter. Vi ska rikta oss mot privat och företags kunder.
- Registrerat
- 21 juni 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 60584 SVÄRTINGE
- Registrerat namn
- SMcon ABReg 2025-10-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
178 tkr
Årets resultat
31 tkr
▲ 196,4 %Tillgångar
158 tkr
▲ 1032,1 %Eget kapital
56 tkr
▲ 304,2 %Soliditet
35,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
33 tkr
▲ 1661,1 %Totala skulder
101 tkr
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 178 341 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 58 450 | 32 475 | 10 651 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 41 429 | −32 475 | −10 651 |
| Resultat e. fin. poster | 40 224 | −32 487 | −10 651 |
| Resultat före skatt | 40 224 | −32 487 | −10 651 |
| Årets resultat | 31 317 | −32 487 | −10 651 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 80 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 77 742 | 13 933 | 14 349 |
| Kassa & bank | 32 932 | 1 870 | 14 349 |
| Summa tillgångar | 157 742 | 13 933 | 14 349 |
| Eget kapital | 56 317 | 13 933 | 14 349 |
| Långfristiga skulder | 3 956 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 97 469 | - | - |
| Soliditet (%) | 35,7 % | 100,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 31 tkr, en nettomarginal på 17,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 35,7 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,80).
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,6 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
0,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Svärtinge
Andra registrerade bolag med säte i Svärtinge.
- 011 Padel ABAB
- 3T i Östra Ryd ABAB
- 4E Byggkontroll ABAB
- Åby Städservice HandelsbolagHB
- ACZ Holding ABAB
- Adjuvo ABAB
- AGE System ABAB
- Ahold ABAB