Aktivt företag
Smokeyrob AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska bedriva catering, sälja mat på festivaler och privata evenemang samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 augusti 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56229 Övrig centralköks- och cateringverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svalörtsvägen14
- C/o
- c/o Maria Lindberg
- Postnummer & ort
- 44636 ÄLVÄNGEN
- Registrerat namn
- Smokeyrob ABReg 2023-09-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
125 tkr
▼ 43,1 %Årets resultat
42 tkr
▼ 51,5 %Tillgångar
132 tkr
▼ 32,8 %Eget kapital
103 tkr
▼ 7,4 %Soliditet
77,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
40 tkr
▼ 68,9 %Totala skulder
29 tkr
▼ 42,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 125 264 | 220 339 |
| Övriga externa kostnader | 42 052 | 56 566 |
| Personalkostnader | - | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 18 301 | 143 525 |
| Resultat e. fin. poster | 18 245 | 143 464 |
| Resultat före skatt | 53 245 | 108 464 |
| Årets resultat | 41 767 | 86 122 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 6 311 | 8 435 |
| Omsättningstillgångar | 126 002 | 188 469 |
| Kassa & bank | 39 697 | 127 479 |
| Summa tillgångar | 132 313 | 196 904 |
| Eget kapital | 102 889 | 111 122 |
| Långfristiga skulder | 0 | 6 203 |
| Kortfristiga skulder | 29 424 | 44 579 |
| Soliditet (%) | 77,8 % | 70,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 43,1 % jämfört med 2024, till 125 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 42 tkr, en nettomarginal på 33,3 %.
- Soliditeten var 77,8 % vid årets slut, upp från 70,5 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig centralköks- och cateringverksamhet (SNI 56229). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
33,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−43,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
40,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Älvängen
Andra registrerade bolag med säte i Älvängen.
- 1TED ABAB
- Å-M:s Inredningssnickeri ABAB
- A.Hurtigs Mekaniska ABAB
- Aarrepalos Grävtjänst ABAB
- AC-, Bil- & Däckservice ABAB
- Acina Redovisning ABAB
- Adelt Consulting ABAB
- Advisiam ABAB