Aktivt företag

snickare Waregård AB

AB Org.nr 5590848569
← Tillbaka

Översikt

Företaget kommer att arbeta med köks- och inredningsmontage samt renovering och ombyggnationer samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
11 november 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
24535 STAFFANSTORP
Registrerat namn
snickare Waregård ABReg 2016-11-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,1 mkr
▼ 4,3 %
Årets resultat
59 tkr
▲ 332,7 %
Tillgångar
470 tkr
▼ 11,0 %
Eget kapital
287 tkr
▲ 25,7 %
Soliditet
61,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
415 tkr
▼ 12,1 %
Totala skulder
182 tkr
▼ 39,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 110 905 2 205 094 2 124 146 2 634 868 1 843 211
Övriga externa kostnader 254 431 230 615 244 370 - -
Personalkostnader 819 573 818 347 892 620 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 75 574 −26 510 196 825 - -
Resultat e. fin. poster 73 008 −25 272 195 498 192 902 28 935
Resultat före skatt 73 008 −25 272 195 498 - -
Årets resultat 58 817 −25 272 152 811 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 469 608 527 910 727 112 - -
Kassa & bank 415 330 472 512 605 041 - -
Summa tillgångar 469 608 527 910 727 112 - -
Eget kapital 287 295 228 478 353 750 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 182 313 299 432 373 362 - -
Soliditet (%) 61,2 % 43,3 % 48,7 % 52,2 % 43,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 4,3 % jämfört med 2024, till 2,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 59 tkr, en nettomarginal på 2,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 61,2 % vid årets slut, upp från 52,2 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför snickare Waregård AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-02 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Staffanstorp

Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.

Alla företag i Staffanstorp →