Aktivt företag
Sniph AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
E-handel med parfym.
- Registrerat
- 28 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47752 Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Igeldammsgatan 22B
- C/o
- Sniph AB
- Postnummer & ort
- 11249 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Sniph ABReg 2015-10-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
14,2 mkr
▲ 1,2 %Årets resultat
-4,0 mkr
▼ 106,3 %Tillgångar
6,8 mkr
▲ 12,7 %Eget kapital
3,8 mkr
▲ 24,4 %Totala skulder
3,0 mkr
▲ 0,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 170 620 | 14 000 561 | 14 459 204 | 14 329 805 | 16 907 352 |
| Övriga externa kostnader | 8 746 078 | 6 776 363 | 7 470 170 | 5 310 737 | 13 879 451 |
| Personalkostnader | 4 551 246 | 4 455 483 | 5 042 767 | 5 442 140 | 6 547 544 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 939 318 | −1 922 810 | −4 196 417 | −2 965 092 | −5 358 455 |
| Resultat e. fin. poster | −3 962 679 | −1 921 157 | −4 174 822 | −2 996 254 | −5 403 067 |
| Resultat före skatt | −3 962 679 | −1 921 157 | −4 174 822 | −2 996 254 | −5 403 067 |
| Årets resultat | −3 962 679 | −1 921 157 | −4 174 822 | −2 996 254 | −5 403 067 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 583 033 | 1 668 733 | 2 503 093 | 3 377 453 | 4 211 816 |
| Omsättningstillgångar | 5 230 511 | 4 377 743 | 6 039 984 | 8 100 711 | 6 527 965 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 6 813 544 | 6 046 476 | 8 543 077 | 11 478 164 | 10 739 781 |
| Eget kapital | 3 804 405 | 3 059 167 | 4 980 324 | 9 155 146 | 7 148 619 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | 0 | 90 200 |
| Kortfristiga skulder | 3 009 139 | 2 987 309 | 3 562 753 | 2 323 018 | 3 500 962 |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 1,2 % jämfört med 2023, till 14,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 4,0 mkr, en nettomarginal på −28,0 %. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar (SNI 47752). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−27,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−28,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−4,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−104,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB