Aktivt företag
Snuzia Franchise AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Bolaget ska bedriva internethandel av främst livsmedel och tidningar samt förvalta och handla med värdepapper och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47113 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Föreningsgatan 14
- Postnummer & ort
- 41127 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Snuzia Franchise ABReg 2024-03-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,5 mkr
▲ 112,6 %Årets resultat
-616 tkr
▼ 38,4 %Tillgångar
766 tkr
▲ 15,6 %Eget kapital
27 tkr
▲ 118,1 %Soliditet
4,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
38 tkr
▲ 934,5 %Totala skulder
738 tkr
▼ 9,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 473 223 | 3 045 208 | 535 157 | 1 000 |
| Övriga externa kostnader | 384 728 | 214 344 | 64 364 | - |
| Personalkostnader | 0 | 4 175 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −559 685 | −444 960 | −87 540 | - |
| Resultat e. fin. poster | −615 914 | −445 125 | −87 530 | −1 000 |
| Resultat före skatt | −615 914 | −445 125 | −87 530 | - |
| Årets resultat | −615 914 | −445 125 | −87 530 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 765 872 | 662 466 | 269 939 | - |
| Kassa & bank | 38 164 | 3 689 | 10 595 | - |
| Summa tillgångar | 765 872 | 662 466 | 269 939 | - |
| Eget kapital | 27 496 | −152 133 | −63 608 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 738 376 | 814 599 | 333 547 | - |
| Soliditet (%) | 4,0 % | -23,0 % | -23,6 % | 1064,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 535 tkr (2022) till 6,5 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 616 tkr, en nettomarginal på −9,5 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 4,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47113). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−8,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−9,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+112,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+247,8 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
1,04
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB