Aktivt företag
Social Toolbox AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utbildning, handledning och utredningar i socialt arbete på konsultbasis. Bolaget arbetar även med psykodynamisk samtalsterapi med klienter i företagets egen lokal
- Registrerat
- 14 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 84124 Offentlig förvaltning av omsorg och socialtjänst
- Bransch (SNI)
- SNI 88993 Övriga öppna sociala insatser för vuxna
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hultabogatan 20
- Postnummer & ort
- 26338 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Social Toolbox ABReg 2019-02-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
836 tkr
▼ 29,8 %Årets resultat
28 tkr
▼ 89,4 %Tillgångar
765 tkr
▲ 0,9 %Eget kapital
629 tkr
▲ 4,6 %Soliditet
86,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
101 tkr
▼ 59,9 %Totala skulder
96 tkr
▼ 17,9 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 835 724 | 1 189 740 | 1 188 000 | 1 035 000 |
| Övriga externa kostnader | 405 848 | 403 744 | - | - |
| Personalkostnader | 393 820 | 455 812 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 36 056 | 330 184 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 34 783 | 327 263 | 218 000 | 7 000 |
| Resultat före skatt | 34 783 | 327 263 | - | - |
| Årets resultat | 27 618 | 259 847 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 765 119 | 758 446 | - | - |
| Kassa & bank | 100 877 | 251 304 | - | - |
| Summa tillgångar | 765 119 | 758 446 | - | - |
| Eget kapital | 629 195 | 601 577 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 95 924 | 116 869 | - | - |
| Soliditet (%) | 86,0 % | 84,0 % | 88,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 29,8 % jämfört med 2022, till 836 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 28 tkr, en nettomarginal på 3,3 %.
- Soliditeten var 86,0 % vid årets slut, upp från 34,0 % (2020).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,0 gånger om.
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−29,8 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−6,9 % per år
2020 till 2023
Avkastning på eget kapital
4,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
418 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB