Aktivt företag
Söder Ön AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva energiförvaltning, VVS, kyltekniska lösningar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43223 Kyl- och frysinstallationsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Postcenter 3001 Hammarby Alle 91
- C/o
- Söder Ön AB
- Postnummer & ort
- 12063 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Söder Ön ABReg 2022-08-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,7 mkr
▲ 102,2 %Årets resultat
725 tkr
▲ 70,3 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 39,3 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 167,8 %Soliditet
64,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 36,3 %Totala skulder
650 tkr
▼ 24,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 700 548 | 3 314 242 | 104 743 | - |
| Övriga externa kostnader | 644 384 | 388 907 | 22 560 | - |
| Personalkostnader | 2 055 332 | 883 612 | 3 073 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 911 073 | 532 433 | −18 741 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 913 982 | 532 445 | −18 741 | 0 |
| Resultat före skatt | 913 982 | 532 445 | −18 741 | 0 |
| Årets resultat | 724 971 | 425 692 | −18 741 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 18 676 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 806 760 | 1 297 290 | 10 150 | - |
| Kassa & bank | 1 195 219 | 876 846 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 806 760 | 1 297 290 | 28 826 | - |
| Eget kapital | 1 156 922 | 431 951 | 6 259 | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 8 248 | - |
| Kortfristiga skulder | 649 838 | 865 339 | 14 319 | - |
| Soliditet (%) | 64,0 % | 33,3 % | 21,7 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 102,2 % jämfört med 2023, till 6,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 725 tkr, en nettomarginal på 10,8 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 64,0 % vid årets slut, upp från 21,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, kyl- och frysinstallationsarbeten (SNI 43223). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+102,2 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
62,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB