Aktivt företag

Södermalms Billackering Aktiebolag

AB Org.nr 5560504457
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-10

Bolaget skall driva billackerings- och hästsportrörelse och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
21 juli 1947
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 95312 Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Harpsundsvägen 181
Postnummer & ort
12459 BANDHAGEN
Registrerat namn
Södermalms Billackering AktiebolagReg 1947-07-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
7,2 mkr
▼ 0,3 %
Årets resultat
122 tkr
▼ 80,1 %
Tillgångar
1,5 mkr
▼ 25,8 %
Eget kapital
957 tkr
▼ 22,5 %
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
405 tkr
▼ 51,9 %
Totala skulder
528 tkr
▼ 31,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 7 240 130 7 264 704 6 749 292 6 259 000 5 073 000
Övriga externa kostnader 1 730 805 1 694 742 1 935 263 - -
Personalkostnader 3 209 773 2 731 751 2 523 875 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 157 861 775 336 407 222 - -
Resultat e. fin. poster 157 894 775 121 408 176 −185 000 295 000
Resultat före skatt 157 894 775 121 408 176 - -
Årets resultat 122 067 612 437 351 516 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 250 0 0 - -
Omsättningstillgångar 1 484 412 2 001 026 1 351 088 - -
Kassa & bank 404 547 840 502 393 164 - -
Summa tillgångar 1 484 662 2 001 026 1 351 088 - -
Eget kapital 956 777 1 234 710 622 273 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 527 885 766 316 728 815 - -
Soliditet (%) - - - - -

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 7,2 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 122 tkr, en nettomarginal på 1,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Södermalms Billackering Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-14

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-04 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Bandhagen

Andra registrerade bolag med säte i Bandhagen.

Alla företag i Bandhagen →