Aktivt företag
Söderströms RÖR AB
Översikt
Bolaget ska bedriva VVS service och fastighetsservice samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Zetterlunds väg 130
- Postnummer & ort
- 18654 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Söderströms RÖR ABReg 2022-09-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▲ 2,5 %Årets resultat
98 tkr
▲ 19,2 %Tillgångar
335 tkr
▲ 68,7 %Eget kapital
261 tkr
▲ 59,9 %Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
113 tkr
▲ 1760,4 %Totala skulder
74 tkr
▲ 110,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 009 683 | 985 489 | 942 189 |
| Övriga externa kostnader | 57 207 | 118 119 | 127 530 |
| Personalkostnader | 808 983 | 718 965 | 631 255 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 123 177 | 106 008 | 71 905 |
| Resultat e. fin. poster | 123 282 | 106 545 | 71 979 |
| Resultat före skatt | 123 282 | 106 545 | 71 979 |
| Årets resultat | 97 804 | 82 056 | 56 356 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 334 934 | 198 523 | 156 590 |
| Kassa & bank | 112 519 | 6 048 | 25 854 |
| Summa tillgångar | 334 934 | 198 523 | 156 590 |
| Eget kapital | 261 215 | 163 412 | 81 356 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 73 719 | 35 111 | 75 234 |
| Soliditet (%) | 78,0 % | 82,3 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 942 tkr (2023) till 1,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 98 tkr, en nettomarginal på 9,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 78,0 % vid årets slut, upp från 52,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB