Aktivt företag
Sofia Lindqvist AB
Översikt
Bolaget skall bedriva försäljning, referensmarknadsföring och utbildning inom marknadsföring och hälsa. Även konsultverksamhet inom ledarskap-, person- och organisationsutveckling samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta värdepapper.
- Registrerat
- 20 juli 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 57431 VETLANDA
- Registrerat namn
- Sofia Lindqvist ABReg 2020-07-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
104 tkr
▲ 27,1 %Årets resultat
-18 tkr
▼ 586,2 %Tillgångar
29 tkr
▼ 34,9 %Eget kapital
14 tkr
▼ 56,8 %Soliditet
48,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4 tkr
▼ 72,6 %Totala skulder
15 tkr
▲ 22,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 103 936 | 81 755 | 72 792 | 87 000 | 159 000 |
| Övriga externa kostnader | 80 701 | 28 892 | 33 193 | - | - |
| Personalkostnader | 26 718 | 47 691 | 2 283 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −18 311 | 3 799 | 30 103 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −18 363 | 3 777 | 30 055 | −21 000 | −34 000 |
| Resultat före skatt | −18 363 | 3 777 | 30 055 | - | - |
| Årets resultat | −18 363 | 3 777 | 30 055 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 29 041 | 44 599 | 37 129 | - | - |
| Kassa & bank | 4 471 | 16 339 | 18 149 | - | - |
| Summa tillgångar | 29 041 | 44 599 | 37 129 | - | - |
| Eget kapital | 13 969 | 32 331 | 28 555 | - | - |
| Långfristiga skulder | 14 105 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 967 | 12 268 | 8 574 | - | - |
| Soliditet (%) | 48,1 % | 72,5 % | 76,9 % | -16,4 % | -198,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 18 tkr, en nettomarginal på −17,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 48,1 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−17,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättning per anställd
104 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vetlanda
Andra registrerade bolag med säte i Vetlanda.
- 4S FOOD Sweden ABAB
- A Cson Invest ABAB
- A M Plåt & Ventilation ABAB
- A Thylens försäljnings ABAB
- A-bygg i Vetlanda ABAB
- Aayat Luxe ABAB
- AB Boken VetlandaAB
- AB Simnatorp Bil & MaskinAB