Aktivt företag
SolarAdvantage AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Installation utav solcellsanläggningar. Vi kommer att sälja och installera solcellsanläggningar, batterier & elstolpar.
- Registrerat
- 21 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46502 Partihandel med elektronikkomponenter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gunnebogatan.32
- C/o
- c/o Solaradvantage AB
- Postnummer & ort
- 16353 SPÅNGA
- Registrerat namn
- SolarAdvantage ABReg 2022-08-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
24,9 mkr
▲ 4,8 %Årets resultat
1,8 mkr
▲ 12,7 %Tillgångar
9,2 mkr
▲ 105,8 %Eget kapital
3,3 mkr
▲ 122,6 %Soliditet
49,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
16
Medelantal
Kassa & bank
4,0 mkr
▲ 46,7 %Totala skulder
4,4 mkr
▲ 85,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 24 857 024 | 23 714 663 | 548 915 |
| Övriga externa kostnader | 3 021 434 | 1 513 503 | 125 773 |
| Personalkostnader | 7 957 290 | 3 371 682 | 262 266 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 296 479 | 2 653 876 | −157 484 |
| Resultat e. fin. poster | 3 293 244 | 2 647 776 | −157 479 |
| Resultat före skatt | 2 398 244 | 2 022 309 | −157 479 |
| Årets resultat | 1 842 854 | 1 635 771 | −157 479 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 3 169 173 | 77 358 | - |
| Omsättningstillgångar | 6 075 420 | 4 414 758 | 594 066 |
| Kassa & bank | 4 007 714 | 2 731 795 | 120 154 |
| Summa tillgångar | 9 244 593 | 4 492 116 | 594 066 |
| Eget kapital | 3 346 146 | 1 503 292 | −132 479 |
| Långfristiga skulder | 0 | 200 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 4 377 981 | 2 163 357 | 726 545 |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 45,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 4,8 % jämfört med 2023, till 24,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,8 mkr, en nettomarginal på 7,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,8 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
55,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
16 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-03
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Spånga
Andra registrerade bolag med säte i Spånga.
- 0709 Konsult ABAB
- 24 seconds ABAB
- 2b and Db2 ABAB
- 3 Brothers ABAB
- 3 tretton Transport ABAB
- 3-Corners ABAB
- 313 Bygg ABAB
- 3G medica ABAB