Aktivt företag
Solens Famn Omsorg AB
Översikt
Bolaget skall bedriva familjehemsplaceringar och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87991 Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strömsnäs 3
- Postnummer & ort
- 64591 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Solens Famn Omsorg ABReg 2024-01-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
451 tkr
▲ 2903,3 %Årets resultat
84 tkr
▲ 608,7 %Tillgångar
216 tkr
▲ 620,8 %Eget kapital
107 tkr
▲ 413,8 %Soliditet
63,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
211 tkr
▲ 1304,8 %Totala skulder
71 tkr
▲ 674,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 450 500 | 15 000 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 113 500 | 0 | - | - | 9 950 |
| Personalkostnader | 190 648 | 0 | - | - | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 146 352 | 15 000 | - | - | −9 950 |
| Resultat e. fin. poster | 146 380 | 15 000 | −2 199 | −56 956 | −10 452 |
| Resultat före skatt | 108 074 | 15 000 | - | - | −10 452 |
| Årets resultat | 84 401 | 11 910 | - | - | −10 452 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 216 253 | 30 000 | - | - | 96 137 |
| Kassa & bank | 210 719 | 15 000 | - | - | 94 239 |
| Summa tillgångar | 216 253 | 30 000 | - | - | 96 137 |
| Eget kapital | 107 249 | 20 874 | - | - | 96 137 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 70 698 | 9 126 | - | - | 0 |
| Soliditet (%) | 63,7 % | 69,6 % | -155,0 % | -43,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 84 tkr, en nettomarginal på 18,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 63,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 87991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
78,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB