Aktivt företag

Solskydd Hovås AB

AB Org.nr 5593005480
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-03

Leverera och montera måttbeställd solskydd för utsidan och insidan av huset.

Registrerat
8 februari 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 25999 Annan övrig metallvarutillverkning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Björklundabacken 10
Postnummer & ort
43657 HOVÅS
Registrerat namn
Solskydd Hovås ABReg 2021-02-08

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
8,6 mkr
▼ 4,9 %
Årets resultat
215 tkr
▼ 64,7 %
Tillgångar
1,6 mkr
▼ 23,4 %
Eget kapital
533 tkr
▼ 34,9 %
Soliditet
47,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
217 tkr
Totala skulder
801 tkr
▼ 29,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 8 578 295 9 019 418 6 014 400 7 814 539 1 166 247
Övriga externa kostnader 1 584 765 1 746 498 1 454 172 1 363 104 334 499
Personalkostnader 826 593 696 661 739 401 563 556 126 584
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 431 386 900 203 −267 381 735 949 234 684
Resultat e. fin. poster 417 027 876 373 −275 321 735 136 234 684
Resultat före skatt 292 027 709 864 −275 321 735 136 234 684
Årets resultat 214 580 607 155 −325 455 627 569 184 550
Balansräkning
Anläggningstillgångar 14 840 27 619 40 398 53 177 23 306
Omsättningstillgångar 1 611 156 2 096 061 1 117 837 1 155 634 517 459
Kassa & bank 216 753 0 0 609 014 315 511
Summa tillgångar 1 625 996 2 123 680 1 158 235 1 208 811 540 765
Eget kapital 533 398 818 819 211 663 837 119 209 550
Långfristiga skulder 0 59 943 201 235 - -
Kortfristiga skulder 801 089 1 078 409 745 337 371 692 331 215
Soliditet (%) 47,0 % 45,0 % 18,0 % 69,3 % 38,8 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 4,9 % jämfört med 2024, till 8,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 215 tkr, en nettomarginal på 2,5 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 47,0 % vid årets slut, ned från 69,3 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig metallvarutillverkning (SNI 25999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
40,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,6 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Solskydd Hovås AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-07

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-09 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Hovås

Andra registrerade bolag med säte i Hovås.

Alla företag i Hovås →