Aktivt företag
SoMaCa Development AB
Översikt
Bolaget ska bedriva fastighetsutveckling, inklusive förvärv, förädling, uppförande, förvaltning och försäljning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 december 2009
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 23642 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- SoMaCa Development ABReg 2025-12-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
253 tkr
Årets resultat
-63 tkr
▼ 191,2 %Tillgångar
299 tkr
▼ 25,6 %Eget kapital
710 tkr
▼ 8,2 %Soliditet
237,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
209 tkr
▼ 8,7 %Totala skulder
-411 tkr
▼ 10,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 252 505 | 0 | 516 000 | 322 000 | - |
| Övriga externa kostnader | 55 462 | 132 260 | - | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −63 060 | 69 162 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −63 060 | 69 162 | 216 740 | 320 274 | −2 000 |
| Resultat före skatt | −63 060 | 69 162 | - | - | - |
| Årets resultat | −63 060 | 69 162 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 299 460 | 402 520 | - | - | - |
| Kassa & bank | 209 460 | 229 420 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 299 460 | 402 520 | - | - | - |
| Eget kapital | 710 407 | 773 467 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | −410 947 | −370 947 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 237,2 % | 264,3 % | 102,5 % | 99,4 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 63 tkr, en nettomarginal på −25,0 %.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−25,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−25,0 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−7,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−8,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-12-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB