Aktivt företag
SoMaCa Invest Capital AB
Översikt
Bolaget skall äga bolag inom detaljhandel, fungera som holdingbolag, konsultera i personalfrågor, utveckla olika modeller inom försäljning och personalpolitik inom detaljhandel och B2B företag samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 juli 2008
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 23642 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- SoMaCa Invest Capital ABReg 2025-06-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
▼ 100,0 %Årets resultat
-2 tkr
▼ 54,2 %Tillgångar
20,5 mkr
▲ 51,8 %Eget kapital
-2 tkr
▼ 402,4 %Kassa & bank
14 kr
▼ 96,5 %Totala skulder
20,5 mkr
▲ 51,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 50 | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 2 390 | 1 600 | - | - | 1 550 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 390 | −1 550 | - | - | −1 550 |
| Resultat e. fin. poster | −2 390 | −1 550 | −1 550 | 1 314 309 | −233 060 |
| Resultat före skatt | −2 390 | −1 550 | - | - | −233 060 |
| Årets resultat | −2 390 | −1 550 | - | - | −233 060 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 191 | 190 | - | - | 21 948 |
| Omsättningstillgångar | 20 500 014 | 13 500 404 | - | - | 1 187 |
| Kassa & bank | 14 | 404 | - | - | 1 187 |
| Summa tillgångar | 20 500 205 | 13 500 594 | - | - | 23 135 |
| Eget kapital | −1 796 | 594 | - | - | −1 310 615 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 20 502 001 | 13 500 000 | - | - | 1 333 750 |
| Soliditet (%) | - | - | 100,0 % | 100,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en förlust på 2 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−2 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 1,00).
Balanslikviditet
1,00
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-12-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB