Aktivt företag
Spånga Företagareförening Service AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva marknadsföring och övriga aktiviter i anslutning därtill som stärker Spånga Företagareförenings medlemmars intressen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 94111 Intressebevakning inom branschorganisationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Spånga Torg 15
- C/o
- c/o ICA Supermarket
- Postnummer & ort
- 16351 SPÅNGA
- Registrerat namn
- Spånga Företagareförening Service ABReg 2017-02-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
379 tkr
▼ 12,0 %Årets resultat
770 kr
▼ 94,2 %Tillgångar
102 tkr
▼ 24,1 %Eget kapital
48 tkr
▲ 1,6 %Soliditet
47,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
6 tkr
▼ 29,7 %Totala skulder
54 tkr
▼ 38,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 378 935 | 430 835 | 321 826 | 313 149 | 117 143 |
| Övriga externa kostnader | 486 991 | 433 075 | 367 110 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −125 233 | −150 240 | −184 087 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 768 | 16 410 | −1 723 | −18 | 20 |
| Resultat före skatt | 768 | 16 410 | −1 723 | - | - |
| Årets resultat | 770 | 13 193 | −1 723 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 91 846 | 109 023 | 126 200 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 788 | 24 826 | 33 586 | - | - |
| Kassa & bank | 6 289 | 8 944 | 8 498 | - | - |
| Summa tillgångar | 101 634 | 133 849 | 159 786 | - | - |
| Eget kapital | 47 909 | 47 139 | 33 946 | - | - |
| Långfristiga skulder | 271 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 53 454 | 86 710 | 125 840 | - | - |
| Soliditet (%) | 47,1 % | 35,2 % | 21,2 % | 21,0 % | 18,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 12,0 % jämfört med 2024, till 379 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 770 kr, en nettomarginal på 0,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 47,1 % vid årets slut, upp från 21,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,18).
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, intressebevakning inom branschorganisationer (SNI 94111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−33,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+34,1 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Spånga Företagareförening Service AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Spånga
Andra registrerade bolag med säte i Spånga.
- 0709 Konsult ABAB
- 24 seconds ABAB
- 2b and Db2 ABAB
- 3 Brothers ABAB
- 3 tretton Transport ABAB
- 3-Corners ABAB
- 313 Bygg ABAB
- 3G medica ABAB