Aktivt företag
SpannBob Fönsterputs AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Fönsterputsning och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 16 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81221 Rengöring av byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hammarvägen 8
- Postnummer & ort
- 28143 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- SpannBob Fönsterputs ABReg 2019-12-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,7 mkr
▲ 11,2 %Årets resultat
734 tkr
▲ 8,3 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 55,9 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 100,8 %Soliditet
56,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
2,1 mkr
▲ 35,2 %Totala skulder
1,4 mkr
▲ 16,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 695 032 | 5 120 685 | 4 568 124 | 3 489 243 | 2 984 912 |
| Övriga externa kostnader | 829 853 | 930 610 | 910 306 | 644 990 | 565 184 |
| Personalkostnader | 3 455 565 | 2 960 613 | 3 229 620 | 2 428 310 | 2 316 820 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 277 499 | 1 169 182 | 338 787 | 400 432 | 127 535 |
| Resultat e. fin. poster | 1 277 124 | 1 175 842 | 341 221 | 400 519 | 127 499 |
| Resultat före skatt | 931 494 | 854 968 | 341 221 | 400 519 | 127 499 |
| Årets resultat | 734 480 | 678 216 | 269 169 | 317 380 | 99 519 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 854 283 | 180 218 | 97 644 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 637 533 | 2 059 694 | 1 215 681 | 1 470 973 | 921 820 |
| Kassa & bank | 2 134 000 | 1 578 119 | 854 260 | 1 184 649 | 718 696 |
| Summa tillgångar | 3 491 816 | 2 239 912 | 1 313 325 | 1 470 973 | 921 820 |
| Eget kapital | 1 462 865 | 728 385 | 319 170 | 594 451 | 277 070 |
| Långfristiga skulder | 1 812 | 2 250 | 312 | 312 | 140 |
| Kortfristiga skulder | 1 389 799 | 1 188 403 | 993 843 | 876 210 | 644 610 |
| Soliditet (%) | 56,4 % | 43,9 % | 24,3 % | 40,4 % | 30,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 2,2 mkr (2020) till 5,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 734 tkr, en nettomarginal på 12,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 56,4 % vid årets slut, upp från 40,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, rengöring av byggnader (SNI 81221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+17,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
50,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
949 tkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 2 J Fastigheter ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4max ABAB
- A mek och rep ABAB