Aktivt företag
Sparvgården AB
Översikt
Bolaget ska bedriva byggverksamhet, utbildning inom personlig utveckling, coaching, rehabilitering och ledarutveckling, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 november 2010
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sjöändan 380
- C/o
- C/O Sparvgården AB
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Sparvgården ABReg 2010-12-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
581 tkr
▼ 41,3 %Årets resultat
-9 tkr
▼ 106,0 %Tillgångar
145 tkr
▲ 32,0 %Eget kapital
-39 tkr
▼ 28,8 %Soliditet
-27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
98 tkr
▲ 139,5 %Totala skulder
184 tkr
▲ 31,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 581 014 | 990 433 | 2 034 966 | 2 220 001 | 1 302 920 |
| Övriga externa kostnader | 147 849 | 194 551 | 231 039 | 218 234 | 220 941 |
| Personalkostnader | 134 191 | 388 842 | 809 856 | 499 032 | 609 185 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −8 279 | 151 991 | −39 410 | −56 122 | −14 525 |
| Resultat e. fin. poster | −8 626 | 143 676 | −40 530 | −61 692 | −18 869 |
| Resultat före skatt | −8 626 | 143 676 | −40 530 | −61 692 | −18 869 |
| Årets resultat | −8 626 | 143 676 | −40 530 | −61 692 | −18 869 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 383 | 5 931 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 141 649 | 103 907 | 48 450 | 521 117 | 188 616 |
| Kassa & bank | 97 575 | 40 741 | 17 047 | 116 658 | 14 090 |
| Summa tillgångar | 145 032 | 109 838 | 48 450 | 521 117 | 188 616 |
| Eget kapital | −38 578 | −29 953 | −173 629 | −133 099 | −71 407 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 183 610 | 139 791 | 222 079 | 654 216 | 260 023 |
| Soliditet (%) | -27,0 % | - | - | -29,0 % | -41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,2 mkr (2022) till 581 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 9 tkr, en nettomarginal på −1,5 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−39 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,77).
- Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−41,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−18,3 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
581 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-06-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB